Psikoloğa giderken çocuğuma ne söylemeliyim ?

Psikoloğa giderken çocuğuma ne söylemeliyim ?

Birçok ebeveyn çocuğunu psikoloğa getirirken ne söyleyeceğini konusunda güçlük yaşamaktadır. İlk kez psikoloğa gidecek olan çocuklar, yetişkinler gibi kaygılı olabilmektedir. Kimi çocuk cezalandırıldığını veya ebeveyninden ayrı kaldığını düşünürken kimisi de kendisini ‘sorunlu çocuk’ olarak görebilmektedir.

📌 Çocuğun neden bir uzmana gitmesi gerektiği anlatılırken suçlayıcı bir dil kullanılmaması, gerçek sebebin olduğu gibi aktarılması ve benzer sorunlar yaşayan çocukların da uzmana gittiğinden bahsedilmesi gerekir.

📌 Çocuğun gideceği yerin neresi olduğu, neler yapılacağı, kiminle görüşeceğinin çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olacak şekilde anlatılması çok önemlidir. Çocuğun hem ailesine hem de terapistine duyduğu güven ilişkisi artacak hem de terapiye daha motive bir şekilde gitmesini sağlayacaktır.

📌 Randevu almadan önce çocuğunuz ile bunu konuşmak, randevu gününe ve saatine birlikte karar vermek, çocuğunuzun size güven duymasını sağlayacak ve terapiye gitmesini de kolaylaştıracaktır.

▫️ 6 yaş öncesi için: ”Daha iyi iletişim kurabilmek ve seni üzen konulardan bahsedebilmen için bir uzmana gideceğiz. Uzmanlar, sorunlarımıza çözüm bulmamız konusunda bize yardımcı olurlar. Çünkü bazen sorunlarımızı tek başımıza çözemeyebiliriz. Gittiğimiz yerde çocuklar için bir oyun odası olacak. Sen bu oyun odasında oyuncaklarla oynayabilir, istersen resim çizebilirsin. Gideceğimiz uzman seninle tanışacak, onunla birlikte oyun oynayabilir veya sohbet edebilirsin. Sen içerde oynarken veya resim çizerken ben de dışarda seni bekliyor olacağım.”

▫️ 7-12 yaş için: ”Bazen evde veya okulda sorunlar yaşayabiliriz. Bu sorunlar bizi üzebilir ve çözüm bulmakta zorlanabiliriz. Yaşadığımız bu durumlara farklı açılardan bakabilmek, duygularımızı ve düşüncelerimizi bir uzmanla paylaşmak bize yardımcı olacaktır. Gideceğimiz uzmanla bazen sen tek görüşeceksin, bazen de ebeveynlerin olarak biz görüşeceğiz. Konuştuğumuz her şey uzmanla aramızda sır olarak kalacak. Senin de konuştuğun her şey uzmanla aranızda kalacak, sen istemediğin sürece bizimle paylaşılmayacak. Seni üzen sorunlarını, duygularını uzmanla konuşman çok önemli. Uzman duygularını daha iyi anlamanda ve sorunlarına çözüm yolları bulmanda sana yardımcı olacak.”

▫️ 12+ yaş için: Ergen bireyin kendini cezalı veya suçlu hissetmemesi için bir uzmana gidileceğini anlatırken uzmana gitmenin ve terapi sürecinin normalleştirilmesi oldukça önemlidir. ‘’ Bazen sorunlarımız oluyor ve bunu birlikte çözemeyebiliyoruz. Sorunlarımız çözülmedikçe birbirimizi daha çok üzüyoruz. Birbirimizi daha iyi anlamak ve sorunlarını bir uzmana daha rahat anlatabilmen için destek alıyoruz. Uzmanla yapacağın tüm görüşmeler sizin aranızda kalacak. Bazen sen uzmanla görüşeceksin bazen de biz görüşeceğiz.’’ gibi açıklamalar yapmamız uygun olacaktır.

Psikolog Ayşegül Çetin

Leave a Reply