Yeni Düzende Her Gün Her Saat Ebeveyn Olmak

En son yapılan açıklamada, okulların Nisan sonuna kadar kapalı olacağı bildirildi. Bu durum evde olan ebeveynlerin çocuklarıyla geçirdikleri bu sürecin uzun bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.
Zaten ülkemizde vakaların artması da sosyal izolasyonun önemini vurguluyor. Bu yüzden mecbur olmadıkça hepimiz evlerimizdeyiz.
.
Kimi ebeveynler bu süreçte zorlandıklarını farkettiler. Bu oldukça normal. Rutinimiz bozuldu, hepimizin! Sadece çocukların değil… Ailelerden duyduklarıma göre, aslında çocukların çoğu şimdilik bu yeni düzenden memnun gibi. Özellikle anaokulu yaş grubu, virüsün tehlikesiyle ilgili çok bilinçli olmadığı için evde anne babalarıyla bol bol vakit geçirme fırsatı onları memnun etmiş olabilir.
.
Bazı ebeveynlerden bu süreçte zorlandıkları ve bunaldıkları yönünde geri bildirimler alıyorum. Ve böyle hissetmelerinin suçluluk duygusunu beraberinde getirdiğini… Eski rutininizi özlediğiniz için neden suçluluk hissedesiniz? Bu sizi kötü ebeveyn yapmaz. Adapte olmaya çalıştığımız bu yeni düzen hiç kolay değil, üstelik çok da kaygı verici olabiliyor. Yorulmanız ve kendinize ait zamanınızı geri istemeniz normal.
.
Sizlere tavsiyem, gün içinde 15-20 dk bile olsa “sadece kendiniz” için vakit ayırmanız. Bu zamanı özellikle kaygınızı da kontrol altına alabilmek için yoga, meditasyon, nefes egzersizleri ile değerlendirebilirsiniz. Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışma, yoga, meditasyon ve nefes egzersizlerinin korona kaygısını hafifletmede etkin olduğunu ortaya koymuş. Ayrıca çocukların da baş etme becerilerini ebeveynlerini model alarak geliştirdiklerini unutmayın. Böylelikle çocuğunuza da bu süreçte doğru rol model olabilirsiniz.

Uzman Psikolog Elif Çebi