Karne Dönemi

Karne Dönemi

Karne döneminin yaklaşmasıyla birlikte çocuklarımızın kaygı düzeyleri artmaya başladı 😨🔝Ebeveynler ve uzmanlar olarak beklentilerimiz çocuklarımızın kaygılarını daha da arttırabilir. Bu sebepten ötürü karne döneminde ve öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktaları önemle belirtmekte fayda var☝🏻🤗:

👉🏻Çocuklarımıza onlardan ne beklediğimizi açıkça ifade etmeliyiz. Bu durum bizleri daha iyi anlamalarına, kendilerine daha net hedefler koymalarına ve içsel motivasyonlarını arttırmaya yarayacaktır.

👉🏻Beklentilerimizi belirttikten sonra bu yolda onlara neler sunabileceğimizi ve nasıl yardımımız dokunabileceğini de ifade etmemiz son derece önemlidir. Ebeveynlerinin desteğini hisseden çocuklar şüphesiz daha “başarılı” olacaktır.

👉🏻Başarı/başarısızlık tanımlarımız çocuklarımız üzerinde oldukça önemli izler bırakmaktadır. Doğru yerde ve zamanda kullanılmadıklarında çocuklarımızın özgüvenlerini oldukça etkilemektedir. Başarı ve başarısızlığın sadece karne notlarıyla ölçülmediğini, karne notlarının akademik başarıyı ölçmede sadece bir araç olduğunu unutmamalıyız.

👉🏻Son olarak karne notları üzerine çocuklarımızla pazarlık yapmak da (örneğin; takdir alırsan sana …. alacağım) ileriye dönük olarak çocuklarımızda sürekli bir beklenti yaratmaya sebep olabilir. Çocuklarımızın başarılarını takdir etmeli, ancak takdiri doğru zamana saklamalı ve onlara abartılı ödüller sunmamalıyız.

Bütün çocuklarımızın karne heyecanlarını paylaşıyor ve hepsine enerji dolu bir tatil dönemi diliyoruz🤗🌈❄☃🤸🏼‍♀

( Devam edecek )

                                                                              Psk.Eda Pınar