Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olarak tanımlanan ergenlik dönemi; gençlerin bedenlerinde, bilişsel becerilerinde, ruhsal dünyalarında, kişilik örgütlenmelerinde ve ilişki yapılarında hızlı değişimlerin yaşandığı bir ayrılma-bireyselleşme dönemidir. Beden yapıları değişen, soyut düşünme becerileri kazanan, bu gelişime bağlı olarak hayatı sorgulamaya başlayan, duygusal iniş çıkışlar yaşayan, kimliğini kazanan, aileden uzaklaşıp arkadaşlara yönelen ve özerkleşen gençler ve aileleri bu süreçte bazı problemler yaşayabilirler. Aile ve arkadaş ilişkilerinde yaşanan problemler, depresyon, endişe, öfke, özgüven eksikliği, yeme problemleri, dikkat sorunları, kendine zarar verici riskli durumlara veya maddelere yönelme, sosyal fobi, sınav kaygısı ve kariyer belirleme problemleri sıklıkla karşılaşılan ve yardım için kurumumuza başvurulan konulardır. Gençlerin ve ailelerin bu dönemi sağlıklı bir şekilde yapılandırabilmelerine yardımcı olmak amacıyla kurumumuzda bireysel ve aile odaklı psikolojik danışmanlık ve psikoterapi çalışmaları ile ergen etkileşimine yönelik grup çalışmaları yürütülmektedir.

Ergenlere Yönelik Psikolojik Danışmanlık

Ergenlik Döneminin Gelişimsel Özellikleri
Kimlik Karmaşası ve Kişilik Gelişimi
Ergen ile Ebeveynler Arasındaki İletişim Problemleri
Aileden Ayrışma ve Bireyselleşme
Arkadaş İlişkileri ve Duygusal Sorunlar
Özgüven Problemleri
Meslek ve Kariyer Danışmanlığı
Sınav Kaygısı
Gelecek Kaygısı
Cinsel Gelişim ile İlgili Danışmanlık
Alkol, Sigara, Madde Kullanımı ve Bağımlılığı

Ergenlik, bireyin fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimi açısından kritik bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar, kimliklerini bulmaya çalışırken bir yandan da çeşitli zorluklarla başa çıkmak zorunda kalabilirler. Dünya Danışmanlık olarak bizler, ergenlik çağındaki gençlerin bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmelerine yardımcı olmak için buradayız.

Dünya Danışma Merkezi olarak gerçekleştirdiğimiz ergen terapisi çalışmalarında gerekli durumlarda aile terapisi ve bireysel terapi hizmetleri ile entegrasyon sağlanabilmektedir.

Ergenlik Döneminde Duygudurum Değişkenliği

Ergenlik dönemindeki gençler, depresyon ve kaygı gibi dayanılması güç olumsuz durumlar deneyimleyebilirler. Bu gibi problemlerin ne zaman klinik olarak değerlendirilmesi gerektiği konusunda aileler desteğe ihtiyaç duyabilmektedirler. Ancak bu noktada, Dünya Danışma Merkezi olarak sağladığımız danışmanlık hizmetleri sayesinde süreç hakkında ebeveyn ve danışanların bilgi sahibi olmaları sağlamaktayız. Bu sayede, ebeveynler endişe duydukları konularda erken farkındalık kazanmanın yollarını anlama şansını yakalarlar. Tedaviye erken erişim, birçok farklı problemin üstesinden gelmek için önemli bir anahtardır. Erken dönemde ele alınan birçok problem, daha fazla şiddetlenmeden yönetilir ve tedavi edilir.

Ergen Psikoterapisi Çalışmaları

İzmir’de faaliyet gösteren “Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlık Birimi”miz, birçok farklı alanda çalışmalar gerçekleştirerek bireylerin ergenlik dönemini en sağlıklı şekilde geçirmelerine destek sağlar.

 • Ergenlik döneminde yaşanabilecek depresyon durumu
 • Sınav kaygısı
 • Ergenlik dönemindeki öfke ve saldırganlık atakları
 • Ergenlikteki benlik saygısı
 • Karanlık, yükseklik ve kapalı alan gibi fobiler
 • Teknolojiye gereğinden fazla bağımlı kalma durumu
 • Geçmişte yaşanan travmatik durumlar

Neden Biz?

 • Uzman ve deneyimli psikolog kadromuz
 • Güvenilir ve etik hizmet anlayışımız
 • Bilimsel ve güncel terapi yöntemlerimiz
 • Esnek randevu saatleri ve online seans seçenekleri

Ergenlik dönemindeki çocuklarınız için profesyonel ve güvenilir psikolojik destek hizmetleri sunuyoruz.

Ergenlik çağındaki gençlere yönelik terapi hizmetlerimizle, çocuğunuzun bu kritik dönemi güçlenerek ve sağlıklı bir şekilde atlatmasına destek oluyoruz. Hemen randevu alarak uzman ekibimizle tanışmak için bizimle iletişime geçin!