YAZ AYLARINDA  ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SAĞLIKLI UYKU İPUÇLARI

YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SAĞLIKLI UYKU İPUÇLARI

Hoş geldin içimizi ısıtan YAZ mevsimi. Yaz demek, sıcak demek, bol bol açık hava demek, deniz, kum, güneş, tatil demek…

Yazın, hepimiz daha çok dışarıda vakit geçiriyoruz. Bazılarımız arabayla, bazılarımız ise uçakla tatil beldelerine gidiyoruz.

Bazılarımız ise, evde kendimize serin ortamlar yaratmaya çalışıyoruz.

Yazı her nasıl geçiriyorsak geçiriyor olalım, sıcak hava, seyahatler ve dış aktivitelerle geçen yoğun yaz günlerinde bebeklerimizin/çocuklarımızın, dinlenmeye daha da ihtiyaçları oluyor.

Bugün sizlerle, sıcak geçen yaz aylarında çocuklarımızın iyi uykular almaya devam edebilmeleri için nelere dikkat edebiliriz, bunları paylaşacağım.

Pusette ve Arabada uyku:

Yaz aylarında, bebeklerimizin dışarıda, pusette uyku yapmaları çok doğal. Havanın çok sıcak olduğu bu günlerde, karanlık bir ortam sağlamak için pusetin üzerine koyduğumuz örtülere aman dikkat ! Bebeklerimizin vücut sıcaklığı çok çabuk artış gösterir. İnce, hava geçirgen özellikte örtüler kullandığınızdan ve pusetiserin, gölge bir yere park ettiğinizden lütfen emin olun. Bebeğiniz uyurken, pusetin yatay pozisyonda olması idealdir.

Çok kısa süreli bile olsa, bebeğinizi uyurken arabada aslayalnız bırakmayın. Aracınız gölgede park edilmiş haldeolsa bile, sıcak yaz günlerinde, arabanın içinin biranda çok ısınıp, bebeğiniz için risk yaratacağını aklınızdan çıkarmayın.

Uykularda kıyafet seçimi:

Yaz aylarında,bebeğinizi uykuya yatırırken, nefes alabilen, terletmeyen kumaştan, ince, yumuşak uyku kıyafetleritercih ettiğinizden emin olun.

Oda sıcaklığı:

Bebekler serin ortamda çok daha rahat uyurlar. Bebeğinizin odası için ideal ısısı 18-22 derece arasındadır.

Özellikle, sıcak olan yaz aylarında, bebeğinizin oda sıcaklığını kontrol ettiğinizden emin olun. Bir oda termometresiyle yardımıylakolayca ölçüm yapabilirsiniz.

Bebeğinizin geceleri terliyorsa, bu fazla ısındığının bir göstergesidir. Bu tip durumlarda, pencerelerin açık olması yeterli havayı sağlamıyorsa, fan kullanımı odayı serin tutmada yardımcı olabilir.

Beyaz gürültü:

Yazın, genelde pencereler açık olarak uyuduğumuzdan dolayı, dış sesler hem bizlerin hem de çocuklarımızın uykularını bölebilir. Böyle bir durumda, beyaz gürültü aplikasyonlarından ya da makinelerinden faydalanabilirsiniz.

Karartma Perdeleri:

Bebeğinizin, akşam uykusuna geçtiği saatte ve sabah uyandığı saatte muhtemelen her yer aydınlık olacak! Bu sebeple, çocuğunuzun odasını karanlık tuttuğunuzdan emin olun. Gerek akşam uykusuna geçişi kolaylaştırması, gerek sabah erken saatlerde odaya sızan ışık yüzünden bebeğinizin erkenden uyanmasına engel olması bakımından mutlaka karartma perdesi kullanmanızı öneririm.

Düzenli uykular

Bolca enerji harcadığı yaz günlerinde, bebeğinizin uykularını yeterli şekilde almasına özen göstermeniz önemlidir.Elinizden geldiğince, rutinlerinizi yaparak, uyku düzenini bozmamaya çalışarak, uyku saatlerinde bebeğinizi yatırın.

Daha büyük çocuklar, gündüz uykusunu pas geçseler bile, onlara gün içerisinde dinlenmeleri için fırsat yaratmanızönemlidir.

Su tüketimi:

Bebekleriniz/çocuklarınızgün içerisinde yeterli miktardasu tükettiğinden emin olun. ( anne sütü alan bebeklerde – doktorunuzun önerisiyle)

Yaz aylarında, hem sıcaklıkların, hem de günlük aktivitelerin artması ile birlikte uykularda bir takım düzensizlikler görülebilir, bunun normal olduğunu lütfen unutmayın. Tedbiri elden bırakmayarak, rahat uykulu, keyifli bir yaz geçirmenizi diliyorum.

                                                                                 Sevgilerimle

                                                                                  Lesli Maya

                                                               Hamile ve 0-5 yaş Uyku Danışmanı