Okula Gitmek İstemeyen Çocuklarımız İçin Neler Yapabiliriz?

Okula Gitmek İstemeyen Çocuklarımız İçin Neler Yapabiliriz?

 
Koca bir tatil bitti ve çocuklarımız okula başlamaya artık hazır😊Kimi sınıf atlıyor kimi ise okulla tanışmanın heyecanı(belki biraz kaygısı) içinde. Okullar açılmadan önce okul kaygısı yaşayan, okula yönelik olumsuz tutumları olan çocuklarımızın ailelerine hatırlatmamız gereken bazı noktalar var :
 
– Çocuğunuz okula gitmek istemediğini ve hatta okuldan nefret ettiğini söyleyebilir. İlk anda aşırı ya da istenmeyen tepkiler vermek yerine çocuğunuzla konuşmayı ve bu isteklerinin ardındaki niyetleri -gerçekten- anlamaya çalışın.
 
– Okula gitmek istemeyen çocuğunuzu “seni okuldan alırım, işe gönderirim” gibi mesajlarla tehdit etmeyin. Bu tutumunuz okulu sevdirmeyecek aksine gelecekteki işini hayal bile edemeyecektir.
 
– Okula yeni başlayacak çocuklarımızda ise ayrılmak istememe, ebeveyne ya da öğretmene yapışma gibi davranışlar gözlemlenebilei. Bu davranışlarına yönelik benimsediğiniz sözel ya da sözlü olmayan her ifadeyi dikkatle seçmeyi ve kaygısını azaltmayı hedefleyin.
 
– Ve son olarak yapmak zorunda olduklarımızdan söz ederken (örn ben de işe gidiyorum, bu da benim sorumluluğum vb) çocuğunuza kendini borçlu hissettirmeyin…
Şimdiden keyifli bir dönem olsun
🤗🤗🤗
 
Psk. Eda Pınar