Anaokuluna Alışma Sürecinde Bağlanma Odaklı Yaklaşım

Anaokuluna Alışma Sürecinde Bağlanma Odaklı Yaklaşım

Okullar açılıyor ve herkes için yeni bir dönem başlıyor. Bu dönem, özellikle anaokuluna başlayacak çocuklar ve velileri için pek çok soruyu ve endişeyi de beraberinde getirebiliyor. Sizin de zihninizde “Çocuğum okula kolay uyum sağlayabilecek mi? “Benden kolay ayrılabilecek mi?” “Öğretmenini ve arkadaşlarını sevecek mi?” gibi bir sürü soru dolaşıyor olabilir. Peki bu süreci hem siz hem çocuğunuz için en sağlıklı şekilde atlatmanın yolları nelerdir?

Öncelikle bu sürece yani çocuğunuzdan ayrılmaya sizin hazır olmanız gerekir. Eğer varsa korkularınızı, kaygılarınızı, stresinizi çocuğunuzun hemen fark edeceğini unutmamalısınız.
Gideceği okul hakkında çocuğunuzla konuşabilir, onun duygu ve düşüncelerini ifade etmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuşmaların özellikle çocuk ihtiyaç duyduğunda ve istediğinde yapılması önemlidir. Uzun zaman öncesinden sürekli okul konusunun açılması kaygı yaratabilir.
İlk birkaç gün sizin de çocuğunuzun yanında olmanız, size ihtiyaç duyduğu anda ona gereken güveni ve şefkati vermeniz çok önemlidir. Yeni insanlarla dolu ortamlar bir yetişkin için bile tedirgin edici olabilirken, çocuğunuzun bu sürecinde onu anlamanız ve bunu ona olabildiğince hissettirmeniz onu rahatlatacaktır. Size istediğinde ulaşabileceğini bilmek, onu çevresini tanımaya ve keşfetmeye daha rahat bir şekilde teşvik edecektir. Çocukların okulda bulundukları süre arttıkça, ebeveynlerin okulda bulunduğu süre azaltılır. Okulda belli bir süre bulunacaklarının söylenmesi, ayrılırken çocuk görmeden kaçmak yerine vedalaşılması ve vedanın kısa tutulması önemlidir. Okullardaki oryantasyon günleri de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bazı ebeveynler çocuklarının ilk günden diğer çocuklarla ilişki kurmasını ve oynamaya başlamasını bekleyebilir. Bunun için çocuğunuza zaman vermelisiniz. Kriz durumlarında öğretmeninin yardımını kabul etmesi, onunla iletişim kurmaya açık olması çocuğunuzun okula uyum sağlamaya başladığını işaret eden önemli göstergelerdir.
Her çocuğun uyum süreci ve süresi farklıdır. Kıyaslamalar çocukları olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak 15-20 günü geçen ayrılma ve uyum sorunları bize farklı problemlerin varlığını işaret ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda okul ile işbirliği içerisinde olmak ve uzman yardımı almak hem siz hem çocuğunuz için faydalı olacaktır.

Psikolog Cansu Aysal