Rett Sendromu Nedir?

Rett Sendromu Nedir?

Rett sendromu, nörogelişimsel bir bozukluktur ve genellikle kız çocuklarını etkileyen bir gelişimsel gerilik sendromudur. Bu yazımızda “Rett Sendromu nedir?” “Ret Sendromu tedavisi nedir?” sorularını yanıtlayacağız.

Rett sendromunun temel belirtisi normal bir gelişim döneminden sonra ortaya çıkan kayıp veya gerileme dönemidir. Genellikle 6 ila 18 aylık dönemler arasında başlar. Bu dönemde çocuk, sosyal etkileşim, dil becerileri ve motor yetenekler gibi becerileri kaybetmeye başlar. Daha sonra, belirtiler genellikle yavaş yavaş ilerler.

Rett sendromuyla ilişkili diğer belirtiler arasında el becerilerinde kayıp, el yıkama veya tekrarlayıcı hareketler gibi ellerin kullanımındaki anormallikler, dil becerilerinde gerileme, sosyal etkileşimde kayıp, epileptik nöbetler, solunum sorunları ve uyku bozuklukları sayılabilir. Rett sendromu olan bireyler genellikle zihinsel ve fiziksel engellilikle mücadele ederler.

Rett sendromu, genellikle mevcut oksijen ve besin eksikliği gibi nedenlerle ortaya çıkan MECP2 genindeki bir mutasyon sonucu oluşur. Bu gen, sinir hücrelerinin normal gelişimi ve işlevi için önemlidir.

Rett Sendromu Tedavisi Nedir?

Rett sendromu için güncel olarak tam tedavi sağlayan bir yöntem bulunmamaktadır. Bununla birlikte, semptomları hafifletmek ve yaşam kalitesini artırmak için destekleyici tedaviler ve terapiler kullanılabilir. Rett sendromu olan bireylerin bakımı multidisipliner bir yaklaşım gerektirir ve eğitim, fizyoterapi, konuşma terapisi ve diğer destekleyici önlemler içerebilir.

Hastalar için uygulanan tedavi yöntemleri arasında; konuşma terapileri, uyku yardımcıları, beslenmeye yönelik tedavi süreçleri gibi farklı çalışmalar yer alır.

Dünya Danışmanlık ve Eğitim Merkezleri olarak Rett Sendromu gibi farklı genetik hastalıklara sahip olan danışanlarımıza özel terapiler uygulamaktayız.

Leave a Reply